Газонні трави: різновиди, на що звернути увагу при виборі?

За кожним красиво облаштованим газоном стоїть кропітка робота того, хто займається посівом трави та доглядом за нею. Кінцевий результат напряму залежить від типу насіння, часу посіву та своєчасної стрижки. Щоб газонна трава мала бездоганний зовнішній вигляд протягом всього вегетаційного періоду, потрібно відповідально підходити до її вибору. 

Різновиди газонної трави

До цієї категорії належить велика кількість рослин, кожна з яких має свої особливості. Вибір залежить від умов зростання та призначення, наприклад, спортивний майданчик, декоративний газон або інший тип ландшафтного дизайну.

Популярні види газонних трав:

  1. Кентуккійська тонконога (Poa pratensis). Ідеальна рослина для покриття гольф-полів. Відрізняється густим покривом, яскраво-зеленим кольором і здатністю до самовідновлення завдяки кореневищам. Добре переносить спеку.

  2. Райграс багаторічний (Lolium perenne). Характеризується швидким ростом, стійка до витоптування, підходить для ділянок з високим навантаженням. Це холодостійкий злак, який добре росте при нижчих температурах.

  3. Фестука висока (Festuca arundinacea). Невибаглива у догляді трава газонна, яка добре переносить несприятливі погодні умови. Використовується на спортивних майданчиках і декоративних газонах.

  4. Бермудська трава (Cynodon dactylon). Теплолюбна, добре витримує посуху. Використовується в регіонах з жарким кліматом, швидко розростається, заповнюючи прогалини.

  5. Злак лучний (Festuca pratensis). Формує густий газон, добре пристосований до помірного клімату, стійкий до посухи і спеки.

  6. Блу грасс (Poa trivialis). Чудово росте в тіні та на вологих ділянках. Має високу здатність до відновлення після пошкоджень.

  7. Зоїзія (Zoysia spp.). Теплостійка і посухостійка рослина з густим травостоєм. Часто використовується в теплих регіонах завдяки своїй м’якій текстурі та насиченому темно-зеленому кольору.

  8. Філлекс (Festuca glauca). Декоративна трава з сизуватим листям, яка використовується не лише для газонів, а й для оформлення клумб.

  9. Тимофіївка лучна (Phleum pratense). Швидкоросла, витримує низькі температури, добре почувається у вологих, добре дренованих ґрунтах.

  10. Червонолужайні суміші. Включають різні види трав, наприклад, червону фестуку та кострицю. Суміші створюють красивий декоративний ефект та надають ділянці різноманітних відтінків зелені.

Вибираючи траву для газону, важливо враховувати умови ділянки – рівень освітлення, вологість ґрунту та кліматичні особливості.

Основні характеристики

Для гарного розвитку газону рослини повинні швидко укорінюватися, бути стійкими до хвороб, після скошування повільно відростати, утворюючи густий, насичено-зелений покрив. Крім того, газонні трави повинні мати витончене, декоративне листя. Адже саме від цього залежить естетичний вигляд покриття.

Хоча можна висаджувати й один вид трави, такий варіант використовується рідко — переважно для оформлення окремих зон, якщо точно відомо, що конкретний вид добре приживеться. Наприклад:

  • вівсяниця овеча – найкраще росте на сухих, бідних ґрунтах;

  • тонконіг лісовий – віддає перевагу затіненим ділянкам;

  • пирійник пісковий – ідеальний для прибережних зон;

  • мітлиця велетенська – добре розвивається на зволожених ділянках.

Вивчаючи рекомендації фахівців та відгуки власників газонів, можна виділити кілька найбільш вдалих видів трав, які найчастіше використовуються для створення якісного трав'яного покриття. До них належать польовиця погононосна та гігантська, райграс (однорічний і багаторічний),  вівсяниця луговa та овеча, тонконіг луговий, стоколос безостий, Конюшина різних видів, польовиця біла та тонка.

Правильний підбір травосуміші забезпечить газону гарний зовнішній вигляд і стійкість до різних умов зростання.

На що звернути увагу при виборі

Обираючи насіння, в першу чергу потрібно визначитись, де воно буде використано та при яких умовах зростатиме. Наприклад, для створення зеленого покриття на дитячому майданчику потрібно надавати перевагу суміші трав для спортивних газонів. Вони добре переносять навантаження та швидко відновлюються. А от на декоративних галявинах краще облаштовувати мавританський природний квітучий килим. 

Для озеленення присадибної ділянки слід обирати різні види трав, спираючись на кліматичні умови, рівень освітленості та прогнозоване навантаження на газон. Зони відпочинку та пішохідні доріжки потрібно облаштовувати рослинами, які стійкі до зношування. Також, рекомендується вибирати трави, прості у догляді, та які не потребують частої стрижки.

Сьогодні існує велика кількість магазинів, де можна купити газонну траву. Проте, слід віддавати перевагу перевіреним продавцям, які мають добру репутацію та позитивні відгуки покупців. Наприклад, трава газонна від Green Home сертифікована, відповідає всім необхідним умовам безпеки та успішно продається з 2014-го року. Вона ідеально підходить для озеленення дитячих майданчиків, присадибних ділянок та місць активного відпочинку.